Praca farmaceuty wymaga nie tylko koncentracji i pewnej znajomości psycholigii, wykorzystywanej w podejściu do pacjenta. Związana jest często z wielogodzinnym staniem przy ekspozycyjnym okienku, a to obciąża stawy. Cierpi zwłaszcza KRĘGOSŁUP.
Aktywność fizyczna ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Jest jedną z podstawowych funkcji człowieka. Według Światowej Organizacjo Zdrowia (World Health Organization, WHO) zdrowie „to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu”. Podejmowanie regularnych działań związanych z wysiłkiem fizycznym poprawia w znacznym stopniu samopoczucie, sprawność umysłową, a co najważniejsze wydłuża życie o kilka lat.
Odpowiedni dobór aktywności fizycznej jest bardzo istotną kwestią i tematem wielu różnych rozważań. Dietetycy często radzą się fizjoterapeutów czy trenerów personalnych w tej sprawie. Pytają o to, co najlepiej polecić pacjentom, bo przecież połączenie diety z aktywnością fizyczną daje dużo lepsze i szybsze rezultaty, a to wpływa znacząco na poziom motywacji pacjenta do przestrzegania postanowień nowego planu żywieniowego. W mediach wciąż słychać o nowych metodach treningowych, takich jak np.: trening stabilizacji mięśni głębokich, TRX, ćwiczenia funkcjonalne itd. Każda z metod, zdaniem ich twórców, czy raczej propagatorów, jest rewelacyjna, dobra na wszystko, najlepsza, niepowtarzalna, efektywna… Czy tak jest naprawdę?
Od pewnego czasu coraz bardziej popularny jest trend prowadzenia pacjenta przez cały zespół terapeutyczny. W skład takiego zespołu najczęściej wchodzą: lekarz, psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta, pielęgniarka i − w zależności od potrzeby − specjaliści z innych dziedzin. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: jaka jest rola fizjoterapeuty, czy warto rozwijać współpracę na linii dietetyk − fizjoterapeuta oraz kiedy należy skierować pacjenta do specjalisty fizjoterapii i jakie korzyści dla pacjenta mogą wynikać z tej współpracy.
Siedzenie godzinami na kanapie, niewłaściwa wysokość kuchennego blatu i deski do prasowania… – lista naszych wykroczeń przeciwko kręgosłupowi jest długa. ALE MAŁE ZMIANY MOGĄ SPRAWIĆ CUDA.
Każdy pacjent, który zaczyna dietę, marzy o szybkich rezultatach. Najlepiej, jeśli efekt jest widoczny już po dwóch tygodniach. Jeśli rezultaty nie satysfakcjonują pacjenta, bardzo szybko traci on motywację, która jest niezbędna w długotrwałym procesie odchudzania. Jednak ciężko jest przez dwa tygodnie odchudzić pacjenta tak znacząco, aby efekt był zauważalny. I tu przychodzą z pomocą fizjoterapeuci.
Zaliczasz się do grupy współczenych „korposapiens” i siędzasz wiele godzin dziennie, stukając palcami o klawiaturę? UWAŻAJ, BO MOŻE CI GROZIĆ ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA.