Medyczny trening rehabilitacyjny / terapeutyczny

Medyczny trening rehabilitacyjny jest to zestaw indywidualnie dobranych ćwiczeń ukierunkowanych na daną jednostkę chorobową. MTR zalecany jest nie tylko sportowcom, ale również osobom, które chcą skupić się na świadomym ruchu, zwiększyć swoją mobilność, poprawić technikę wykonywanych ćwiczeń lub przygotować się przed nadchodzącym sezonem narciarskim czy biegowym. 

Co leczymy

Ten rodzaj treningu obejmuje:

  • kolumnę kręgosłupa (budowanie świadomości konkretnych segmentów, ich kontroli i stabilizacji centralnej);
  • stawy obwodowe (m.in. staw kolanowy, staw skokowy czy obręcz barkowa);
  • inne jednostki chorobowe (np.: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itd.).

Medyczny trening rehabilitacyjny jest również cennym uzupełnieniem procesu rehabilitacji pooperacyjnej.   

Metody leczenia

MTR bazuje na indywidualnej pracy z fizjoterapeutą, który wykorzystując różne formy, takie jak instruktaż słowny lub pokaz, przeprowadza pacjenta przez wszystkie etapy nauki ruchu. Pacjent, stopniowo zdobywając kolejne kompetencje ruchowe, staje się coraz bardziej niezależny, a rosnąca świadomość ciała pozwala mu realizować aktywności w sposób bezpieczny. 

Zakończenie

Jedną z najważniejszych zalet Medycznego Treningu Rehabilitacyjnego jest praca w systemie 1 na 1, dzięki czemu ćwiczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb klienta. Ta forma współpracy pozwala budować autonomię ruchową, która przyczynia się do realizacji wspólnie założonego celu.