Rehabilitacja przedoperacyjna rekomendowana jest pacjentom przed zaplanowaną operacją w zakresie narządu ruchu, celem maksymalizacji jej efektu oraz przygotowania go do podjęcia swoich funkcji po zabiegu. Często terapia wykonywana jest w celu umożliwienia zakwalifikowania pacjenta do niezbędnej operacji lub rezygnacji z niej w sytuacji znacznej poprawy, uzyskanej w czasie rehabilitacji.
Rehabilitacja pooperacyjna jest kolejnym (po operacji) etapem leczenia, mającym na celu najefektywniejsze przywrócenie sprawności ruchowej pacjentów po różnych zabiegach operacyjnych w zakresie narządu ruchu.
Co leczymy
Do skorzystania z rehabilitacji przedoperacyjnej zapraszamy pacjentów, którzy w najbliższej przyszłości mają zaplanowaną operację, a u których stwierdzono ograniczenie ruchomości, problemy z napięciem mięśniowym, bolesność w przedmiotowym obszarze, obrzęk, strach przed zabiegiem.
Poprzez indywidualnie dostosowaną terapię, w miarę możliwości uzyskujemy:
zmniejszenie objawów stanu zapalnego, tj. obrzęk, ból;
zwiększenie ruchomości w stawie;
zmniejszenie napięcia mięśni, powięzi, więzadeł;
przywrócenie siły i kontroli mięśniowej;
skrócenie czasu powrotu do formy po operacji;
zmniejszenie ryzyka powikłań w czasie operacji.
Rehabilitacja pooperacyjna jest kolejnym (po operacji) etapem leczenia, mającym na celu najefektywniejsze przywrócenie sprawności ruchowej pacjentów po różnych zabiegach operacyjnych w zakresie narządu ruchu.
Wykonuję się ją w przypadku takich zabiegów, jak:
artroskopia stawu kolanowego;
artroskopia stawu biodrowego;
artroskopia stawu barkowego;
plastyka lub rekonstrukcja więzadeł – np. więzadło krzyżowe przednie (ACL), ATFL, PCL;
plastyka i rekonstrukcja ścięgien – np. ścięgno Achillesa;
zabiegi w obrębie kręgosłupa (mikrodyscektomia, stabilizacje kręgosłupa, sztuczne dyski);
operacyjne zespalania złamań kości;
i wiele innych.
Metody leczenia
Metody oraz częstotliwość rehabilitacji są zawsze indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta. Uwzględniają stan zdrowotny, możliwości oraz oczekiwania pacjenta. Nasi fizjoterapeuci korzystają z następujących technik:
Nasi fizjoterapeuci, bazując na wiedzy i doświadczeniu, przygotują pacjenta do zaplanowanej operacji lub zabiegu. A po nich dopełnią wszelkich starań, aby zapobiec skutkom zabiegu, takim jak ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości, osłabienie siły mięśni, zaniki mięśniowe, blizny oraz aby pacjent jak najszybciej i bezpiecznie powrócił do pełnej sprawności.
Copyright 2021 Klinika Fizjoterapii mgr Zygmunt Bartosiewicz